PROJEKT REALIZOWANY ZE ŚRODKÓW EUROPEJSKIEGO FUNDUSZU SPOŁECZNEGO W RAMACH REGIONALNEGO PROGRAMU OPERACYJNEGO WOJEWÓDZTWA OPOLSKIEGO NA LATA 2014 – 2020
O projekcie
Projekt pn. „Bliżej rodziny i dziecka – wsparcie rodzin przeżywających problemy opiekuńczo – wychowawcze oraz wsparcie pieczy zastępczej – III edycja” współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014 -2020, Oś priorytetowa VIII – Integracja Społeczna. Projekt jest komplementarny z inicjatywami zaplanowanymi w ramach programu Specjalna Strefa Demograficzna tzw. inicjatywy wspierające pn. Wspieramy rodzinę.
Termin realizacji projektu:
od 23.03.2020 r. do 30.09.2023 r. (postęp rzeczowy), do 31.10.2023 r. (postęp finansowy)
Cel główny projektu:
Głównym celem realizacji projektu jest zwiększenie dostępu do usług społecznych świadczonych w województwie opolskim na rzecz rodzin przeżywających problemy opiekuńczo- wychowawcze oraz pieczy zastępczej, które pozwolą wyeliminować deficyty lub dysfunkcje ww. grup oraz profilaktycznie przeciwdziałać ich marginalizacji. Wsparcie w projekcie skierowane będzie zarówno do rodzin naturalnych, mających trudności w opiece nad dziećmi, jak i do dzieci i młodzieży umieszczonych w pieczy zastępczej oraz ich opiekunów ( rodzin zastępczych).
Grupa docelowa:
Wsparciem objęte zostaną osoby i rodziny zagrożone ubóstwem lub wykluczeniem społecznym, jak również otoczenie osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym, wyłącznie z terenu województwa opolskiego.
KRÓTKI OPIS PROJEKTU
Projekt przewiduje dwa rodzaje działań: na rzecz wsparcia rodziny przeżywającej problemy opiekuńczo-wychowawcze oraz wsparcie pieczy zastępczej (łącznie 43 zadania). Główne problemy, na które odpowiada to: niewystarczająca ilość usług świadczonych na rzecz ww. rodzin, wychowanków pieczy zastępczej, os. sprawujących pieczę i młodzieży usamodzielniającej, potrzeba rozwoju działań prowadzących do odejścia od opieki instytucjonalnej. Projekt został opracowany przez partnerstwo Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej z FRDL Opolskim Centrum Demokracji Lokalnej w Opolu oraz Stowarzyszeniem Ambasada Sukcesu z siedzibą w Staniszczach Wielkich, wybranymi w trybie otwartego naboru partnera spoza sektora finansów publicznych do wspólnego przygotowania i realizacji projektu partnerskiego, zgodnie z art. 33 ustawy z dnia 11 lipca 2014 r. o zasadach realizacji programów w zakresie polityki spójności finansowanych w perspektywie finansowej 2014-2020 (t.j. Dz. U. z 2018 r. poz. 1431 z późn. zm.) oraz w partnerstwie z podmiotami należącymi do sektora finansów publicznych, tj. gminami:Biała,Paczków,Popielów,Skoroszyce,Prudnik,Kędzierzyn-Koźle,Turawa,Jemielnica,Nysa oraz Lewin Brzeski i powiatami: krapkowickim, prudnickim, strzeleckim, opolskim oraz oleskim.
Projekt jest komplementarny z inicjatywami zaplanowanymi w ramach Programu SSD (tzw. inicjatywy wspierające pn. Wspieramy rodzinę oraz z Programem OPŻ 2014-2020-wsparciem zostaną objęte osoby/rodziny korzystające ze świadczeń pom. społ., w tym objęte tą formą pomocy). Projekt będzie realizowany zgodnie z zapisami: ustawy z dnia 9.06.2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej oraz wytyczne w zakresie zasad realizacji przedsięwzięć w obszarze włączenia społ. i zwalczania ubóstwa z wykorzystaniem środków EFS oraz Rozporz. MPiPS z dnia 30.04.2018 r. w sprawie mieszkań chronionych. Wszyscy partnerzy są uprawnieni do realizacji usług z zakresu wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej na podst. wyżej cyt. ustawy.
Wartość ogółem projektu: 11 789 158,70 zł w tym dofinansowanie z EFS: 9 988 219,70 zł.
W projekcie przewiduje się 43 zadania:
- Pomoc w opiece i wychowaniu dziecka poprzez usługi placówek wsparcia dziennego w gminie Popielów.
- Wsparcie psychologiczne rodzin przeżywających problemy opiekuńczo-wychowawcze w gminie Jemielnica.
- Pomoc w opiece i wychowaniu dziecka poprzez usługi placówek wsparcia dziennego w gminie Prudnik.
- Wsparcie rodzin przeżywających problemy opiekuńczo-wychowawcze i edukacja w ramach profilaktyki przeciwdziałania przemocy w rodzinie w gminie Paczków.
- Usługi dla rodzin przeżywających problemy opiekuńczo- wychowawcze w gminie Nysa.
- Ustanowienie rodziny wspierającej w gminie Nysa.
- Uruchomienie poradni dla rodzin w gminie Nysa.
- Akademia Rodzica w gminie Nysa.
- Usługi dla rodzin przeżywających problemy opiekuńczo- wychowawcze w gminie Skoroszyce.
- Wsparcie rodzin przeżywających problemy opiekuńczo-wychowawcze i edukacja
w ramach profilaktyki przeciwdziałania przemocy w rodzinie w gminie Biała. - Rozszerzenie oferty placówki wsparcia dziennego w Lewinie Brzeskim.
- Rozszerzenie oferty placówki wsparcia dziennego w gminie Paczków.
- Pomoc w opiece i wychowaniu dziecka poprzez usługi placówek wsparcia dziennego w gminie Turawa.
- Usługi dla rodzin przeżywających problemy opiekuńczo- wychowawcze w gminie Kędzierzyn- Koźle.
- Pomoc w opiece i wychowaniu dziecka poprzez usługi placówek wsparcia dziennego w Łosiowie i Skorogoszczy.
- Wsparcie pieczy zastępczej w powiecie krapkowickim – wyjazdy dydaktyczno – rekreacyjne.
- Warsztaty dla osób sprawujących rodzinną pieczę zastępczą i ich rodzin w powiecie krapkowickim.
- Piknik integracyjny dla rodzin zastępczych w powiecie krapkowickim.
- Wyjazdy edukacyjno-integracyjne z udziałem psychologa dla rodzin zastępczych
z powiatu krapkowickiego. - Indywidualne programy usamodzielnienia realizowane w mieszkaniach chronionych w powiecie krapkowickim.
- Utworzenie placówki opiekuńczo-wychowawczej do 14 dzieci – przejście od opieki instytucjonalnej do opieki świadczonej na poziomie lokalnych społeczności
w powiecie oleskim. - Indywidualne programy usamodzielnienia realizowane w mieszkaniach chronionych w powiecie oleskim.
- Wsparcie edukacyjne i integracja środowiska rodzinnej pieczy zastępczej w powiecie strzeleckim.
- Wyjazdowe warsztaty kompetencji rodzicielskich i warsztaty kreatywne dla dzieci
w powiecie strzeleckim. - Uruchomienie miejsca do przyjaznej i profesjonalnej pracy z dzieckiem i rodziną
w powiecie strzeleckim. - Utworzenie placówki opiekuńczo-wychowawczej do 14 dzieci – przejście od opieki instytucjonalnej do opieki świadczonej na poziomie lokalnych społeczności
w powiecie opolskim. - Usługi aktywnej integracji społecznej (aktywizacji społecznej o charakterze zdrowotnym) skierowane do wychowanków pieczy zastępczej w powiecie krapkowickim.
- Usługi aktywnej integracji społecznej o charakterze zdrowotnym i edukacyjnym skierowane do wychowanków pieczy zastępczej w powiecie prudnickim.
- Utworzenie rodziny zastępczej zawodowej w powiecie prudnickim.
- Usługi aktywnej integracji społecznej skierowane do wychowanków pieczy zastępczej w powiecie prudnickim.
- Podnoszenie kwalifikacji służb świadczących usługi społeczne w społeczności lokalnej -mediacje rodzinne i porozumienie bez przemocy (OCDL FRDL).
- Propagowanie idei rodzicielstwa zastępczego -kampania regionalna (OCDL FRDL).
- Usługi aktywnej integracji, o charakterze zawodowym skierowane do wychowanków pieczy zastępczej powyżej 15 roku życia (OCDL FRDL).
- Usługi aktywnej integracji o charakterze społecznym skierowane do wychowanków pieczy zastępczej powyżej 15 roku życia (OCDL FRDL).
- Spotkania integracyjno – edukacyjne rodzin pn. Piaskownica (Ambasada Sukcesu).
- Kształcenie kandydatów na rodziny zastępcze, prowadzących rodzinne domy dziecka i dyrektorów placówek opiekuńczo wychowawczych typu rodzinnego poniżej 14 dzieci (ROPS Opole).
- Podnoszenie kwalifikacji służb świadczących usługi społeczne w społeczności lokalnej -studium przeciwdziałania przemocy w rodzinie. (ROPS Opole).
- Aktywna integracja społeczna wychowanków pieczy zastępczej poniżej 15 roku życia (ROPS Opole).
- Promocja rodziny i rodzicielstwa zastępczego. (ROPS Opole)
- Zajęcia profilaktyczno- edukacyjne dla wychowanków pieczy zastępczej. (OCDL FRDL)
- Program rozwoju usług psychologicznych i terapeutycznych dla mieszkańców woj.opolskiego. (ROPS Opole).
- Pomoc w opiece i wychowywaniu dziecka poprzez usługi placówki wsparcia dziennego w Gminie Nysa.
- Uruchomienie miejsca do aktywnego spędzania czasu wolnego i wsparcia sensorycznego rodzin z dziećmi z Gminy Biała.